To, jestli dítěbude mít pozitivní nebo negativní vztah k vodě závisí pouze na vás. Hlavním cílem by mělo být překonání strachu z vody.
Úplně nejlepší je dítě naučit plavat již v kojeneckém věku, jelikož nebude mít čas na to, si vytvořit nějaké zábrany či strach. Pokud se ale budou učit plavat až v pozdějších letech, je nutné na ně jít velmi pomalu.
Naučit dítko plavat není vůbec nic těžkého. Důležitá je hlavně trpělivost. Může se také stát, že již po třech dnech budete mít doma bláznivého milovníka plavání.
Při seznamování s vodou není dobré používat kruh nebo rukávky. Nejdůležitější pro dítě je náruč rodiče.
Prvním krokem by mělo být chození v mělké vodě. S dítětem zde choďte za ručku a později uvidíte, že bude chtít i samo.
Dalším krokem by mělo být ponoření hlavičky pod hladinu. Pro starší děti to může být poněkud těžké. Dítě můžete vybavit například potápěčskými brýlemi. Nikdy do toho ale dítě nenuťte. Učení je důležité brát formou hry. Někdy pomůže, pokud rodič potápění předvádí a dítko se bude snažit samo opakovat podle něj.
Pokud tyhle dva krok zvládnete, zkuste splývat na zádech. Samozřejmě můžete vyzkoušet i splývání na břiše, ale začněte nejdříve zády.
Můžete zkusit dítko naučit i šlapat vodu. Vždy ale buďte blízko mělčiny.
Pokud zvládnete projít všechny tyto kroky, můžete zkusit začít plavat. Teď je ta vhodná chvíle na kruh či rukávky. Můžete dítě naučit plavat různé techniky, jako je znak, kraul a podobně.
Co se týče potápění, je důležité vybrat ideální místo na potápění. Můžete ze začátku zkusit házet do vody kroužky, pro které se bude vaše ratolest potápět. Vždycky ale vybírejte takovou vodu, kde jde dobře vidět pod hladinu, ať máte všechno pod kontrolou.
Chce to hlavně čas a trpělivost. Opravdu jej nikdy do ničeho násilím nenuťte. Ono se to zažije a třeba jej to na konec bude i bavit J.