V dnešní době, kdy jsou ceny nemovitostí vyšroubovány do nebeských výšin a zároveň jsou i hypotéky nedostupné pro spoustu mladých jsou čím dál více oblíbené mobilní domy, které mají spoustu výhod. Mají ale i nevýhody. Podíváme se na zoubek oběma stranám pořizování mobilních domů.
Výhody mobilních domů
Velkou výhodou mobilních domů je především pořizovací cena mnohem nižší než u klasické nemovitosti. Celoročně obyvatelný mobilní dům pořídíte od čtvrt milionu korun, s tím že samozřejmě záleží na celkové velikosti a propracovanosti domku. Rychlost instalace je další velkou výhodou. Domy se prodávají už hotové, stačí jej dopravit na místo, kde bude stát, což netrvá ani jeden den. Navíc tyto domy nejsou zatížené daněmi jako klasické nemovitosti. Velmi výhodný je také pro ty, kteří se často stěhují za prací – svůj dům si mohou stěhovat klidně několikrát ročně, stačí mít zajištěný pozemek, včetně povolení od stavebního úřadu a je hotovo.
Nevýhody mobilních domů
Tento druh bydlení má i své nevýhody. Především je to prostor. Prostory těchto domů nejsou velké, většinou jsou velice skromné. Pokud chcete žít minimalisticky, určitě vám bude prostor stačit, připravte se ale na to, že oproti klasickému domu jsou prostory zásadně menší. Projektanti těchto domů v posledních letech velice pokročili a v současné době není problém sehnat mobilní dům o dispozici 4kk. Od toho se ale samozřejmě odvíjí cena, která se pak již pohybuje k milionu korun. Což je ale pořád zlomek ceny stejně velkého bytu. Další nevýhodou je, že pokud chcete dům stěhovat, musíte mít zajištěné povolení postavit dům na pozemek a ten musí být určený k bydlení. Další problém může nastat s inženýrskými sítěmi, https://365tipu.cz/2017/07/12/tip833-jak-komunikovat-a-pusobit-na-socialnich-sitich/ ty si mnohdy musíte vytvořit sami, tím pádem se ale mobilní domy staly v podstatě soběstačnými, se studnami, jímkami a vlastní výrobnou elektřiny.