Street workout parky versus trampolíny
Možná vám neuniklo, že se před několika lety začaly v České republice budovat venkovní cvičiště, a to buď ve formě posilovacích strojů, anebo jako jednoduché hrazdy, žebřiny a šikmé lavice, kde se využívá k posilování svalstva váhy vlastního těla a gravitační síly. Oba způsoby využití volného času mají společného jmenovatele – dopřát lidem, obvykle zdarma, možnost posilovat na čerstvém vzduchu a hlavně se aktivně hýbat a udělat něco prospěšného pro vlastní zdraví.
Je to nesmírně lákavá nabídka, ale ne každý zvládne takto cvičit, protože jde přece jen o silové techniky, kdy je zapotřebí zapojit svalstvo v krátkém čase, a pokud možno v co největší intenzitě.
Stejné oblibě se dnes těší také trampolíny 366 Goodjump. Rozšířily se k nám hlavně z Německa a z Rakouska, kde jsou běžnou součástí vybavení zahrad rodinných domů, penzionů, chat a chalup, a samozřejmě i sportovních či rekreačních zařízení. Obliba trampolín však vzešla z jiného popudu, jde totiž o nářadí, které přináší kromě fyzického pohybu i zábavu, uvolnění, prostředek proti chronickému stresu, přepracování a depresi.
Jak zabírá trampolína proti depresi
Deprese je velmi nepříjemný stav a léčí se mnoha způsoby, z nichž ovšem ne každý je účinný. Zapomeňte na syntetické léky a nahraďte je přírodními, např. adaptogenními bylinami, a do své stravy zařazujte více celozrnných obilovin, luštěnin, zdravých tuků a čerstvé zeleniny.
Zároveň se však musíte hýbat, a to pravidelně, kvůli uvolněným hormonům štěstí – endorfinům. V tomto případě jsou trampolíny naprosto ideální – při skákání se výrazně reguluje stresový adrenalin, noradrenalin a kortizol a endorfiny převažují, a právě to je také důvod, proč si lidé připadají na trampolíně spokojení, jakoby z nich spadl nějaký balvan, cítí se svěží, uvolnění, a relaxovaní.