Znáte to. Ráno se probudíte, jdete se do koupelny zkrášlit, abyste náhodou někoho nevylekali, nachystáte si snídani a provoníte celý byt vůní kávy, když si připravujete svůj oblíbený šálek přesně tak, jak jej máte rádi. Uvažovali jste ale někdy nad tím, jaké je její historie a prospěšné účinky na naše zdraví? Ať je Vaše odpověď jakákoli tento článek Vám to řekne, a ještě Vám nabídne pár zajímavostí, které jste možná ani netušili.
Podle pověsti kávu objevil (díky bohu) etiopský pastýř, který se všiml, že kozy pojídající toto zrno jsou mnohem aktivnější.
Možná budete překvapeni, když Vám prozradím, že káva je vlastně ovoce. Kávová zrna jsou totiž semena plodů kávovníku, které když jsou zralé svým tvarem i barvou připomínají třešně. To, že se jedná o nejoblíbenější teplý nápoj odkazují i údaje o její konzumaci. Na každého Čecha údajně připadnou 2-3 kilogramy kávových zrn, což je přibližně 400 šálků na osobu za rok. Téměř 2/3 celé populace si tento nápoj dopřávají. V americkém velkoměstě New Yorku se vypije 7x více kávy než kdekoli jinde na světě (možná taky proto se říká, že toto město nikdy nespí).
Největším světovým producentem kávy je Brazílie a v jejím těsném závěsu Kolumbie a Etiopie. Nemusíte se bát, že byste se tohoto nápoje předávkovali. Smrtelná dávka se pohybuje někde okolo 100 šálků na den. Mezi její zázračné vlastnosti patří:
· Snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu, udělá Vás chytřejším a chrání před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Studie dokonce potvrdila, že její konzumenti maní až o 60 % nižší náchylnost k těmto nemocem.
· Urychluje metabolismus, takže je skvělá při hubnutí
· Jak všichni víme má povzbudivé účinky, díky obsahu kofeinu
· Snižuje výskyt kardiovaskulárních chorob, rakoviny a žlučníkových kamenů
Závěrem chci říct, že když si denně dopřejete 2-3 šálky kávy rozhodně to vašemu zdraví nijak neuškodí. Právě naopak! A pokud si ji vychutnáváte v klidu působí proti stresu.